Informacja prasowa

CLAAS DISCO 1010 ze składaniem wektorowym: Najszersza kosiarka doczepiana bez wysięgników teleskopowych

CLAAS wprowadza na rynek DISCO 1010 TREND / COMFORT, najszerszą kosiarkę doczepianą bez wysięgników teleskopowych. Dwa zawieszone w środku ciężkości wysięgniki dzięki wprowadzonemu w 2021 roku mechanizmowi składania wektorowego umożliwiają bezkonkurencyjnie kompaktowy i bezpieczny transport po drogach. Dalsze nowe funkcje zagościły również w kosiarkach DISCO 8500 TREND i DISCO 9300 TREND.

W 2021 roku firma CLAAS wraz z modelem DISCO 4400 CONTOUR wprowadziła na rynek unikalny mechanizm składania wektorowego. Teraz jest on wykorzystywany również w nowej kosiarce DISCO 1010 i przy największej szerokości roboczej niemal 10 metrów umożliwia bezpieczną pracę i transport z użyciem ciągników w klasie 150 KM. Topowy model DISCO 1010 jako alternatywa dla wersji TREND jest dostępny w wariancie COMFORT z układem hydraulicznym Load Sensing, obsługą ISOBUS z terminalem CEMIS 700 i seryjnym podnoszeniem pojedynczych zespołów.

Maksymalna siła cięcia przy zoptymalizowanej wydajności i ochronie gleby

DISCO 8500, 9200 i 1010 zostały zaprojektowane jako wydajne kosiarki wielkopowierzchniowe bez kondycjonerów i łączą najwyższą jakość cięcia z maksymalną efektywnością pracy. Duża, regulowana za pomocą dwóch pozycji mocowania na wysięgnikach szerokość robocza DISCO 1010 wynosząca od 9,70 do 9,90 m oraz niewielkie zapotrzebowanie na moc na poziomie zaledwie 150 KM sprawiają, że koszenie przebiega tak wydajnie i łagodnie dla podłoża jak nigdy dotąd.  Duża szerokość robocza i niskie zapotrzebowanie na moc oznaczają bowiem mniejszą liczbę przejazdów i możliwość zastosowania lekkich ciągników czterocylindrowych. Pozytywny wpływ na koszty procesu ma również zmniejszona liczba obrotów napędu belki tnącej MAX CUT, która może pracować z prędkością WOM wynoszącą 850 obr/min, co pozwala zaoszczędzić do 20 procent oleju napędowego. Ponadto dalszych optymalizacji można dokonywać podczas eksploatacji z ciągnikami CLAAS ARION i AXION z przekładnią bezstopniową CMATIC poprzez samouczący się, interaktywny system wspomagania operatora i optymalizacji procesów CEMOS dla ciągników.

Rama główna z solidną podstawą środkową została przeprojektowana - przekładnię główną lekko przesunięto do tyłu, a przekładnie kątowe zostały ustawione pod kątem 2° względem belek tnących, gwarantuje to prostoliniowe wejście mocy wałków przegubowych, co redukuje poziom hałasu i zużycie. Ukośne płytki cięgieł dolnych ułatwiają mocowanie poprzez prowadnicę haków zaczepowych/cięgieł dolnych. Kombinacja kosiarek standardowo jest wyposażona w oznaczone kolorami, antypoślizgowe złącza wtykowe Kennfixx.MAX CUT z oznaczonymi kolorystycznie nożykami

Solidna, wypełniona olejem belka tnąca MAX CUT o skręcanej konstrukcji i dużej elastyczności od czasu wprowadzenia na rynek w 2014 roku cieszy się dużą popularnością. Dzięki specjalnemu falistemu kształtowi z położonymi daleko z przodu zębnikami napędowymi umożliwia ona duże nakładanie się ich na siebie, a każdy z nich zazębia się z kilkoma zębami w dwóch punktach. W kosiarce DISCO 1010 w każdej belce tnącej pracuje dziewięć przeciwbieżnych dysków tnących, w DISCO 9300 osiem, a w DISCO 8500 siedem. Jednolity rozstaw dysków zapewnia równomierny obszar cięcia. Tłoczona z jednego kawałka profilu stalowego wanna o falistym kształcie i grubości 5 mm w połączeniu z płozami ślizgowymi daje odprowadzający zanieczyszczenia efekt tunelu. Nowe płozy ścieralne zapewniające dodatkowe 15 mm wysokości cięcia pozwalają zredukować ilość surowego popiołu i jednocześnie przyspieszyć odrastanie. Specjalnie hartowane elementy pośrednie mają różny kształt dla dysków tnących zbiegających się i rozbiegających, aby umożliwić zarówno efektywne cięcie jako przeciwostrze, jak i maksymalne zachodzenie na siebie i tym samym optymalny przepływ materiału bez tworzenia się pasm. Nity chroniące przed zużyciem na talerzach tnących oraz powłoka z węglikiem wolframu na uchwytach noży pozwalają na skrócenie czasu przezbrajania.

Standardowo dostępny jest moduł zabezpieczający SAFETY LINK, który poprzez zdefiniowane miejsce pękania chroni każdy dysk tnący i w razie kontaktu z ciałem obcym oddziela go od układu napędowego. Dzięki śrubie osiowej dysk tnący nie odrywa się wówczas i nie zostaje wyrzucony z maszyny.Zgodny z prawem transport po drogach i bezpieczne parkowanie

Dzięki składaniu wektorowemu nawet z imponującą szerokością roboczą DISCO 1010 można bezpiecznie, a przede wszystkim zgodnie z przepisami poruszać się po drogach i wąskich ścieżkach. Do transportu wysięgniki są najpierw przesuwane hydraulicznie do pozycji transportowej 120° w taki sam sposób, jak w innych modelach serii CONTOUR. Następnie poprzez siłownik połączony z hydraulicznym zabezpieczeniem najazdowym Non-Stop odchylają się one nieco do tyłu i są automatycznie blokowane przez układ hydrauliczny. Dzięki podwójnie skośnemu położeniu kombinacja kosiarek nie przekracza wysokości transportowej 4,0 m, ale jednocześnie spoczywa pod kątem na koźle zaczepu za ciągnikiem, przesuwając w ten sposób punkt ciężkości na oś wzdłużną ciągnika. W porównaniu z kosiarkami odchylanymi do tyłu oś przednia ciągnika zostaje odciążona o około 50 procent, co w szczególności w przypadku lekkich ciągników czterocylindrowych o krótkim rozstawie osi ma pozytywny wpływ na sterowność. Ponadto DISCO 1010 w ciasnych zakrętach i podczas skręcania prawie nie wychyla się do tyłu, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kosiarki DISCO 9300 i 8500 dla zapewnienia równie bezpiecznego transportu drogowego są klasycznie składane.

DISCO 1010 COMFORT, podobnie jak dwa modele o mniejszej szerokości roboczej, można zaparkować zarówno w położeniu roboczym, jak i – po zamocowaniu dostarczonych wsporników – w pozycji transportowej.

Sprawdzone tysiące razy: zawieszenie w środku ciężkości, ACTIVE FLOAT i zabezpieczenie najazdowe Non-Stop

Belki tnące nowych kosiarek wielkopowierzchniowych DISCO są zawieszone na wysięgnikach dokładnie w środku ciężkości, co umożliwia optymalne przyleganie do podłoża przy maksymalnym prześwicie podczas podnoszenia. Regulowana sprężyna spiralna zapewnia równomierny nacisk na podłoże podczas opuszczania, a tłumik drgań stabilizuje belkę tnącą podczas podnoszenia. Dwa punkty obrotu wysięgnika poprzecznie do kierunku jazdy gwarantują optymalne dopasowanie do podłoża na nierównych powierzchniach.

Sprawdzone od ponad 15 lat hydropneumatyczne odciążenie ACTIVE FLOAT zapewniające mniejsze zanieczyszczenie paszy i zużycie dzięki własnemu układowi hydraulicznemu umożliwia niezależną od kinematyki podnoszenia regulację nacisku na podłoże z fotela ciągnika za pomocą przycisku funkcyjnego ISOBUS lub jednostki obsługowej i utrzymuje nacisk na podłoże na stałym poziomie niezależnie od pozycji belki tnącej. Ustawiony nacisk jest wyświetlany na dwóch manometrach na koźle zaczepu, a na potrzeby koszenia na krawędziach i zboczach możliwe jest dostosowanie nacisku na podłoże tylko po jednej stronie maszyny.

Oba wysięgniki są seryjnie wyposażone w unikalne zabezpieczenie najazdowe Non-Stop firmy CLAAS. W razie napotkania przeszkody belka tnąca dzięki nachyleniu sworznia obrotowego o 15° odchyla się jednocześnie do tyłu, jak i do góry. Olej z zabezpieczenia najazdowego zostaje przy tym wtłoczony do siłownika odciążającego, dzięki czemu belka tnąca zostaje dodatkowo odciążona. Zapewnia to skuteczną ochronę przed poważnymi uszkodzeniami. Po ominięciu przeszkody belka tnąca za sprawą ciśnienia oleju automatycznie powraca do swojej pozycji roboczej. W razie potrzeby wysięgniki można podnosić pojedynczo. W tym celu wystarczy wstępnie wybrać na jednostce obsługowej funkcję „podnoszenie pojedyncze”. Alternatywnie dla każdego wysięgnika możliwe jest dostarczenie oddzielnego przyłącza oleju, co pozwala na zintegrowanie podnoszenie pojedynczych wysięgników z systemem zarządzania na uwrociach ciągnika.

Wzorowy dostęp i łatwa konserwacja

Dzięki szeroko rozkładanym fartuchom ochronnym możliwy jest doskonały dostęp do belek tnących. Podobnie jak we wszystkich kosiarkach dyskowych DISCO od roku produkcji 2022, również w nowych kosiarkach wielkopowierzchniowych DISCO pokrywy i nożyki obracających się w lewo dysków tnących są pomalowane na czerwono. Pozwala to na natychmiastowe przyporządkowanie zapasowych nożyków do odpowiednich dysków koszących. Praktyczny pojemnik na nożyki jest podzielony na trzy przegródki: na czerwone i na czarne zapasowe nożyki oraz na zużyte nożyki.

Wysokiej jakości tarcze z mosiądzu lub tworzywa sztucznego oraz śruby ze stali szlachetnej na fartuchach ochronnych i uchwytach zapobiegają zardzewieniu punktów obrotu i mocowania, gwarantując tym samym długą żywotność produktu i doskonałe utrzymanie wartości. Wszystkie punkty smarowania są również czytelnie i trwale oznaczone odpowiednimi informacjami o okresach konserwacji.

Podsumowanie wszystkich zmian i nowości:

 • DISCO 1010 TREND / COMFORT: szerokość robocza 9,70 – 9,90 m – najszersza kosiarka doczepiana bez wysięgników teleskopowych na rynku.
 • Nowe modele DISCO 9500 TREND i 8300 TREND o szerokości roboczej odpowiednio 8,10 – 8,30 m i 8,90 – 9,10 m.
 • Zapotrzebowanie na moc na poziomie zaledwie 120 do 150 KM, co umożliwia przyjazną dla gleby i wydajną pracę z lekkimi ciągnikami czterocylindrowymi.
 • Najwyższa jakość cięcia przy maksymalnej płynności pracy i niewielkim wykorzystaniu napędu dzięki wypełnionym olejem belkom tnącym MAX CUT.
 • Nowe płozy ślizgowe 15 mm dla zapewnienia mniejszej ilości popiołu surowego i szybszego odrastania plonu.
 • Najwyższa wydajność pracy dzięki zredukowanej prędkości obrotowej WOM wynoszącej 850 obr/min.
 • Dodatkowo w przypadku pracy z ciągnikami CLAAS ARION CMATIC i AXION CMATIC możliwa dalsza optymalizacja procesów poprzez CEMOS dla ciągników.
 • Hydropneumatyczne odciążenie ACTIVE FLOAT i zabezpieczenie najazdowe Non-Stop.
 • DISCO 1010 TREND / COMFORT ze składaniem wektorowym dla kompaktowego, bezpiecznego i zgodnego z prawem transportu po drogach.
 • Możliwość parkowania wszystkich kosiarek wielkopowierzchniowych DISCO w pozycji roboczej lub transportowej.
 • Seryjnie oznaczone kolorami pokrywy i nożyki dla zapewnienia szybkiej i łatwej wymiany nożyków.
 • Praktyczny pojemnik na nożyki z trzema przegródkami na nowe i zużyte nożyki.
 • Podnoszenie pojedynczych zespołów poprzez wstępny wybór lub bezpośrednio przez jednostkę sterującą jednostronnego działania (TREND: opcja)
 • Doskonały dostęp do wszystkich punktów konserwacyjnych.
 • Seryjne złącze wtykowe Kennfixx.
 • DISCO 1010 COMFORT: Układ hydrauliczny Load Sensing i obsługa ISOBUS za pomocą uniwersalnych terminali CEMIS 700 lub ISOBUS.