Informacja prasowa

CLAAS i 3A nagrodzone dwoma srebrnymi medalami Agritechnica Innovation Awards

Zdobywając srebrny medal Innovation Award za wielowymiarowy podnośnik i kolejny srebrny medal za sojusz na rzecz autonomii 3A, na tegorocznych targach Agritechnica firma CLAAS po raz kolejny zachwyciła innowacyjnymi rozwiązaniami. Oba rozwiązania mają na celu dalsze zwiększanie stopnia automatyzacji i precyzji w rolnictwie.

Nagrody Innovation Awards na targach Agritechnica mają w CLAAS długą tradycję Dzięki innowacyjnym konstruktorom i dużemu doświadczeniu praktycznemu tworzone są rozwiązania, które zwiększają wydajność i produktywność przy jednoczesnej poprawie komfortu obsługi. Tegoroczne wyróżnienia potwierdzają, że CLAAS konsekwentnie podąża w tym kierunku.

CEMOS i 3A: zaawansowana automatyzacja i autonomia stają się rzeczywistością

Od ponad 100 lat podstawowe zasady działania trzypunktowego układu zawieszenia pozostają w niemal niezmienionej formie. Opracowany przez CLAAS wielowymiarowy podnośnik jako przyszłe rozszerzenie systemu CEMOS dla ciągników stanowi kolejną generację tego ważnego interfejsu między ciągnikiem a osprzętem i został nagrodzony srebrnym medalem Agritechnica Innovation Award.

To już trzecia nagroda Innovation Award dla technologii z obszaru CEMOS dla ciągników. Swój pierwszy srebrny medal system otrzymał na targach Agritechnica 2017 – jako pierwszy dialogowy i samouczący się system wspomagania operatora i optymalizacji procesów dla ciągników. Drugi srebrny medal wśród Innovation Awards został przyznany pod koniec 2021 r. za integrację dużej bazy danych Terranimo® w CEMOS dla ciągników, co po raz pierwszy umożliwiło zintegrowaną ochronę gleby w połączeniu z CEMOS, a także z układem regulacji ciśnienia w oponach CLAAS CTIC. Od 2022 r. zintegrowane i automatyczne wyświetlanie ryzyka zagęszczenia gleby należy do standardowych elementów systemu CEMOS dla ciągników.

W nagrodzonym wielowymiarowym podnośniku tylnym hydrauliczne cięgło górne lub narzędzie dołączane za pośrednictwem sterownika hydraulicznego jest teraz po raz pierwszy aktywnie zintegrowane z układem sterowania podnośnikiem, co w połączeniu z czujnikami na narzędziu dołączanym i magistralą ISOBUS umożliwia precyzyjne sterowanie i ustawianie narzędzi dołączanych, od pługa po rozrzutnik nawozów. Przykładowo w narzędziach do uprawy gleby układ sterowania może przenosić ciężar z narzędzia dołączanego na tylną oś ciągnika, a w przypadku zawieszanych rozrzutników nawozów dzięki stałemu poziomemu ustawieniu rozrzutnika względem podłoża optymalizowany jest obraz rozrzutu. We wszystkich scenariuszach zastosowania jakość pracy jest lepsza, a w przypadku prac uprawowych zużycie paliwa zmniejsza się o 5 do 14 procent. Innowacyjny układ sterowania podnośnikiem w perspektywie średnioterminowej wzbogaci zakres funkcji CEMOS w ciągnikach CLAAS i tym samym będzie dodatkowo wspierać oszczędzające zasoby sterowanie narzędziami dołączanymi w procesie uprawy.Kolejny srebrny medal został przyznany sojuszowi 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY za jego otwarte podejście do promowania i dalszego rozwoju wysoce zautomatyzowanych i autonomicznych rozwiązań dla prac polowych. Sojusz 3A został założony późnym latem 2023 r. przez CLAAS, AgXeed i Amazone i od tego czasu powiększył się o czwartego partnera, firmę Müthing. Prowadzone są już także rozmowy z innymi firmami z branży technologii rolniczych.

„Ogromnie cieszymy się, że znaleźliśmy się wśród laureatów nagród przed rozpoczęciem wiodących targów techniki rolniczej na świecie” – mówią członkowie założycieli 3A: firm CLAAS; AgXeed i Amazone. „Otwarte, niezależne od producenta podejście sojuszu umożliwia udział w postępującej automatyzacji rolnictwa także mniejszym producentom z mniejszymi zasobami rozwojowymi. Korzyści są oczywiste: łączenie wiedzy specjalistycznej pozwala szybciej rozwijać technologie aż do ich wejścia na rynek i przyspieszyć standaryzację. Ponadto rolnicy i przedsiębiorcy świadczący usługi rolnicze mają dostęp do szerokiej gamy rozwiązań producentów, dzięki czemu mogą wybrać optymalną technologię dla swojego gospodarstwa i potrzeb”.

Celem sojuszu jest przyspieszenie i pogłębienie rozwoju technicznego w obszarach zaawansowanej automatyzacji i autonomii poprzez wspólną pracę nad standaryzacją interfejsów i praktycznymi rozwiązaniami w celu sprostania wyzwaniom w najróżniejszych obszarach zastosowań zautomatyzowanej i autonomicznej uprawy pola. Pierwsze rozwiązania technologiczne to CLAAS Autonomy connect, AgXeed Box i Amazone AutoTill. Dalsze niezależne od producenta systemy we wszystkich typowych procesach rolniczych będą wprowadzane w przyszłości. W tym celu do sojuszu będą dołączać kolejni producenci, aby aktywnie uczestniczyć w rozszerzaniu zakresu zastosowań.