Informacja prasowa

CLAAS prezentuje DISCO 4400 CONTOUR z szerokością roboczą 4,20 m i składaniem wektorowym

CLAAS rozszerza paletę kosiarek dyskowych DISCO o mocowaną z tyłu kosiarkę DISCO 4400 CONTOUR z szerokością roboczą 4,20 m, środkowym zawieszeniem i odciążeniem ACTIVE FLOAT. Nowatorskie składanie wektorowe zapewnia bezpieczną jazdę po drodze dzięki kompaktowej, pionowej pozycji transportowej.

Kosiarki zawieszane z tyłu o dużej szerokości roboczej jako kombinacja kosiarki czołowej i tylnej w zależności od obszaru zastosowania mogą stanowić wydajną alternatywę dla kombinacji potrójnej. CLAAS odpowiada na wyrażane przez wielu klientów życzenie posiadania kosiarki tylnej o szerokości roboczej ponad 4,0 m, wprowadzając na rynek nowy model DISCO 4400 CONTOUR. Oprócz swojej wydajności kosiarka wyróżnia się nowatorskim mechanizmem składania diagonalnego pod kątem 120°, który umożliwia bezpieczny, pionowy transport po drogach i zapewnia wysokość maszyn poniżej 4,00 m w transporcie oraz oszczędność miejsca podczas parkowania.

Belka tnąca dla pokosu pojedynczego i podwójnego

Z szerokością roboczą 4,20 m nowa kosiarka DISCO 4400 CONTOUR obejmuje pozycję lidera wśród kosiarek tylnych DISCO firmy CLAAS. Tradycyjną pierwszorzędną jakość cięcia przy najlepszej płynności pracy i niewielkim wykorzystaniu napędu zapewnia opracowana i produkowana w zakładach CLAAS w Bad Saulgau belka tnąca MAX CUT, sprawdzona i obecna na rynku od 2014 roku. Dzięki specjalnemu falistemu kształtowi duże zębniki napędowe dysków tnących są położone wyjątkowo daleko z przodu, co umożliwia duże nakładanie się ich na siebie, a każdy z zębników zazębia się z kilkoma zębami w dwóch punktach. Równomierny rozstaw dysków zapewnia ponadto równomierny obraz cięcia. Ostrza i pokrywy obracających się w lewo dysków są teraz pomalowane na czerwono we wszystkich kosiarkach DISCO, aby zapobiec pomyłkom podczas wymiany ostrzy. Szybka wymiana nożyków oraz praktyczny, wyjmowany pojemnik na nożyki z oddzielnymi przegródkami na nowe i zużyte nożyki należą do wyposażenia standardowego. Tak jak we wszystkich kosiarkach dyskowych CLAAS DISCO możliwa jest praca w normalnym łanie przy zredukowanej, oszczędzającej paliwo prędkości obrotowej WOM wynoszącej tylko 850 obr/min – bez kompromisów w kwestii jakości cięcia.

Tłoczona z jednego kawałka profilu stalowego wanna o falistym kształcie i grubości 5 mm w połączeniu z płozami ślizgowymi kreuje efekt tunelu odprowadzający zanieczyszczenia. Najlepsze dopasowanie do podłoża oprócz skręcanej konstrukcji belki tnącej o dużej elastyczności skrętnej zapewnia również środkowe zawieszenie w punkcie ciężkości. Specjalnie hartowane elementy pośrednie mają różny kształt dla dysków tnących zbiegających się i rozbiegających, aby umożliwić zarówno efektywne cięcie jako przeciwostrze, jak i maksymalne zachodzenie na siebie i tym samym optymalny przepływ materiału bez tworzenia się pasm. Stale smarowana belka tnąca MAX CUT jest standardowo wyposażona w moduł zabezpieczający SAFETY LINK, który poprzez zdefiniowane miejsce pękania chroni każdą tarczę tnącą, w razie kontaktu z ciałem obcym oddzielając ją od układu napędowego. Dzięki śrubie osiowej tarcza tnąca nie odrywa się i nie odlatuje od maszyny.

Opcjonalnie dostępne jest również odkładanie skoszonego materiału w formie pokosu podwójnego. W tym celu na 4. i 5. dysku (od wewnątrz) umieszcza się dwa bębny pokosu, dzięki czemu powstaje jeden węższy i jeden szerszy pokos pojedynczy. Jest to szczególnie przydatne na mokrym lub miękkim podłożu, ponieważ pozwala uniknąć przejeżdżania po skoszonej paszy.

Odciążenie ACTIVE FLOAT i nowe składanie wektorowe 120°

Belka tnąca DISCO 4400 jest zawieszona centralnie w punkcie ciężkości belki tnącej. Regulowana sprężyna spiralna zapewnia równomierny nacisk na podłoże podczas opuszczania, dwa tłumiki drgań stabilizują belkę tnącą podczas podnoszenia. Dwa punkty obrotu wysięgnika poprzecznie do kierunku jazdy zapewniają optymalne dopasowanie do podłoża na nierównych powierzchniach oraz przy koszeniu skarp. Ceniony od wielu lat układ odciążenia ACTIVE FLOAT umożliwia przy tym dostosowanie nacisku belki tnącej na podłoże poprzez jednostkę sterującą z poziomu fotela ciągnika. Ustawione ciśnienie jest wyświetlane na manometrze na koźle zaczepu. Podczas parkowania mechaniczny zatrzask blokuje odciążenie, tak że ciśnienie w obiegu pozostaje utrzymane. Alternatywnie istnieje możliwość zmniejszania ciśnienia bez konieczności stosowania blokady mechanicznej.

Kosiarka DISCO 4400 CONTOUR jest seryjnie wyposażona w unikalne zabezpieczenie najazdowe NonStop firmy CLAAS. W razie napotkania przeszkody belka tnąca dzięki nachyleniu sworznia obrotowego o 15° odchyla się zarówno do tyłu, jak i do góry. Olej z zabezpieczenia najazdowego zostaje przy tym wtłoczony do siłownika odciążającego, dzięki czemu belka tnąca zostaje dodatkowo odciążona. Zapewnia to skuteczną ochronę przed poważnymi uszkodzeniami. Po ominięciu przeszkody belka tnąca za sprawą ciśnienia oleju automatycznie powraca do swojej pozycji roboczej.

Wyjątkową cechą kosiarki jest unikalne składanie wektorowe. Podobnie jak w innych modelach serii CONTOUR, wysięgnik najpierw przechodzi do pozycji transportowej 120°. Następnie DISCO 4400 CONTOUR odchyla się do tyłu za pomocą siłownika połączonego z hydraulicznym zabezpieczeniem najazdowym NonStop. Dzięki temu mimo szerokości roboczej 4,20 m kosiarka podczas jazdy po drodze nie przekracza wysokości transportowej 4,0 m i spoczywa pod kątem na koźle zaczepu za ciągnikiem, przesuwając w ten sposób punkt ciężkości wzdłuż osi ciągnika. W porównaniu z kosiarkami odchylanymi do tyłu oś przednia ciągnika zostaje odciążona o około 50 procent, co ma pozytywny wpływ na jego sterowność. Ponadto DISCO 4400 CONTOUR w pozycji transportowej prawie nie odchyla się do tyłu, dzięki czemu nie zagraża innym uczestnikom ruchu podczas skręcania i na ostrych zakrętach.

Opcjonalnie CLAAS oferuje również kozioł postojowy, który umożliwia zaparkowanie kosiarki w pozycji transportowej.