AVERO 240 / 160

Przepływ materiału.

Pierwszy kombajn w swojej klasie wyposażony w APS. Ten system omłotu i oddzielania wykonuje już doskonałą pracę w kombajnach LEXION i TUCANO. Sprawdzona technologia CLAAS jest dostępna także w klasie kompaktowej.

AVERO 240 / 160

AVERO 240 / 160

Przepływ materiału.

Pierwszy kombajn w swojej klasie wyposażony w APS. Ten system omłotu i oddzielania wykonuje już doskonałą pracę w kombajnach LEXION i TUCANO. Sprawdzona technologia CLAAS jest dostępna także w klasie kompaktowej.

Wyjątkowy system omłotu APS.

AVERO 240 / 160

AVERO 240 jest pierwszym w swojej klasie z APS. Ten wysokowydajny system omłotu wyróżnia przyspieszenie ruchu zbieranego materiału przed bębnem młócącym wynoszące od 3 m/s do 20 m/s, co efektywnie rozwiązuje łańcuch kolejnych czynności:

 • Przyspieszacz powoduje lepsze rozciągnięcie zbieranego materiału
 • Jest on wtedy równo rozłożony i przesyłany nawet do 33% szybciej
 • Dzięki wysokiej sile odśrodkowej oddzielane jest znacznie więcej ziarna
 • Do 30% ziarna wychwytywane jest już w klepisku wstępnym, bezpośrednio przed przyspieszaczem – oznacza to znaczne odciążenie klepiska głównego

Należy podkreślić, że przepustowość zwiększa się do 20% przy takim samym zużyciu paliwa. APS się opłaca.

 • Elastyczne klepisko wstępne.

  Klepisko wstępne zbudowano jako MULTICROP i można je dostosować do wszystkich roślin. Możliwość szybkiej wymiany dwóch segmentów minimalizuje czasy przestoju i zwiększa ekonomikę pracy.

 • Dłuższa droga omłotu.

  W systemie CLAAS APS klepisko główne obejmuje bęben młócący o wiele dalej, niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Kąt opasania wynoszący 151° nie jest znany w żadnej innej młocarni. Zapewnia to korzyść polegającą na łagodniejszym wymłacaniu przy większej szczelinie klepiska i niższej liczbie obrotów bębna młócącego oraz redukcji zużycia paliwa.

 • Lepsza jakość ziarna.

  W celu zapewnienia optymalnego wydobywania i odplewiania ziarna system APS posiada wielostopniowe możliwości dopasowania oraz wyposażenie dodatkowe. Należą do nich wkład do intensywnego omłotu oraz blachy kłosownika. Blachy kłosownika uruchamiane w klika sekund dźwignią na kanale wciągającym.

  Współdziałanie APS z innymi zaletami daje wynik, który przekonuje w 100%: Wyższa wydajność oddzielania przy zachowaniu doskonałej jakości ziarna.

Młocarnia CLAAS. Wyjątkowo wszechstronna i absolutnie niezawodna.

AVERO 240 / 160

Pewność we wszystkich dyscyplinach.

AVERO 160 pracuje z klasyczną młocarnią CLAAS, która na nowo udowadnia jak suwerennie można wypełniać oba zadania: wydobywanie ziarna i jego oddzielanie. W każdych, możliwych warunkach zbioru. Niezależnie od rodzaju rośliny: bęben młócący pokazuje swoją wszechstronność na pełnej szerokości 1,06 m.

 • Dobry dostęp do młocarni od przodu, nad przenośnikiem pochyłym i z obu stron, przez duże otwory przeglądowe
 • Wysoka niezawodność gwarantowana mocnymi napędami, a w szczególności napędem bębna młócącego
AVERO 240 / 160

Do każdej rośliny.

Klepisko MULTICROP.

Klepisko pod bębnem młócącym zbudowano jako MULTICROP, a jego poszczególne segmenty dają się łatwo wymieniać. Klepisko można szybko dopasować do różnych roślin – dbając tym samym o prawidłową kombinację czystego wymłócenia, łagodnego traktowania materiału i wysokiego stopnia oddzielania.

Wszystkie AVEROP 160 wyposażone są w klasyczną młocarnię CLAAS.

Technologia wytrząsaczy. Oszczędność we właściwym miejscu.

AVERO 240 / 160

Zasada kompaktu CLAAS.

System omłotu APS pracuje tak wydajnie, że oddzielanie resztek ziarna w AVERO 240 wymaga mniej wytrząsania, niż można przypuszczać. Dzięki APS,  90% ziarna jest już oddzielone od słomy. Dla pozostałych 10% wystarczają cztery klawisze wytrząsacza o czterech stopniach spadku.

AVERO 240 wykonuje tyle, ile porównywalny kombajn z 5 klawiszami wytrząsacza bez APS, ale zachowuje kompaktowe wymiary maszyny o 4 klawiszach wytrząsacza. Jest to odczuwalne ekonomicznie. Jednak także AVERO 160 oferuje stosunkowo ponadprzeciętną wydajność: klasyczna młocarnia CLAAS perfekcyjnie współpracuje tu z czterema klawiszami wytrząsacza.

 • Cztery stopnie opadania.
  AVERO 240 / 160

  Cztery klawisze wytrząsacza AVERO są całkowicie nowe i dostosowane do wydajności systemu APS. Oddzielanie resztek ziarna odbywa się na całkowitej długości 3900 mm, na czterech stopniach opadania. Dostępne są nakładki środkowe i boczne. Duża masa słomy transportowana jest luźno i płynnie.

 • Aktywne rozluźnianie.
  AVERO 240 / 160

  Słoma jest dodatkowo intensywnie przetrząsana przez zęby zgarniające. Nad każdym z klawiszy wytrząsacza znajduje się sięgający w słomę ząb. Rozluźnianie prowadzi do płynnego przepływu słomy cienką warstwą. W ten sposób resztki ziarna łatwo wypadają ze słomy, wydajność oddzielania efektywnie wzrasta.

 • Pełna kontrola.
  AVERO 240 / 160

  Aby najlepiej wykorzystać zainstalowaną w maszynie wydajność i uzyskać najlepszą jakość ziarna, AVERO ma do dyspozycji liczne pomoce nadzorujące pracę:

  • Kontrola przepustowości, oddzielania resztek ziarna i czyszczenia w CIS
  • Pomiar powierzchni i zużycia paliwa w CIS
  • Doprowadzenie zgonin do młocarni
  • Okno kontrolne z oświetleniem do kontroli zgonin
  • Kontrola ziarna w zbiorniku poprzez duże okno kontrolne

Rzut oka do zbiornika: czysta robota.

AVERO 240 / 160

Większy zbiornik ziarna.

Gdy młocarnia, wytrząsacze i czyszczenie wykonały swoją pracę, to w zbiorniku gromadzi się ziarno o skoncentrowanej jakości. Z pojemnością do 5600 litrów AVERO udowadnia, że także w tej kwestii jest naprawdę wielki. Ale to przecież nie jedyna jego siła.

 • Możliwość łatwego pobierania próbek ziarna
 • Duża wysokość przeładunku
 • Idealne rozłożenie masy
 • Dobry wgląd do zbiornika ziarna
 • Uruchamianie pokrywy zbiornika z pomostu operatora
 • Szybki, prostoliniowy rozładunek
 • Gładkie powierzchnie do płynnego, pełnego opróżniania
AVERO 240 / 160
AVERO 240 / 160
AVERO 240 / 160

Bezpośredni wgląd.

Czasem szybki rzut oka mówi więcej, niż 1000 czujników. Duże okno kontrolne na tylnej ścianie kabiny AVERO pozwala na wizualną kontrolę wymłóconego ziarna. Oprócz tego, z fotela operatora można wygodnie obserwować skład zgonin. Okno kontrolne jest oświetlone.

 • Silna dmuchawa.
  AVERO 240 / 160

  Promieniowa dmuchawa w AVERO dba o dokładne oczyszczenie ziarna. Dmuchawa jest bezstopniowo regulowana z kabiny i gwarantuje stabilną siłę wiatru oraz równomierny rozdział jego ciśnienia przy zmieniającym się obciążeniu sit. Wymuszone prowadzenie wiatru uniemożliwia tworzenie się mat materiału.

  Dochodzi do tego jeszcze doskonały układ czyszczenia 3-D:

  • Dynamiczne wyrównanie pochyłości poprzez aktywne sterowanie sita górnego
  • Pełna stabilizacja wydajności na zboczach o nachyleniu do 20%
  • Eliminacja konserwacji i zużycia
  • Szybki i łatwy montaż
 • Wyciągany podsiewacz.

  Na podsiewaczu rozpoczyna się wstępne sortowanie ziarna (u dołu) oraz plew i krótkiej słomy (u góry). Wynikające stąd odciążenie sita górnego zwiększa objętość układu czyszczenia. Po zakończonych żniwach można łatwo wyciągnąć i oczyścić podsiewacz.

Gospodarka słomą. Od krótkiej i drobnej do długiej i luźnej.

AVERO 240 / 160

Krótka sieczka.

AVERO równomiernie rozdziela krótko posiekaną słomę na całą szerokość przyrządu roboczego i wdmuchuje ją głęboko w ściernisko. Odległość wyrzutu można przy tym łatwo ustawić.

Siekacze CLAAS są dodatkowo wyposażone w przeciwostrza. Oba komponenty można indywidualnie ustawić i w ten sposób dopasować do zróżnicowanych właściwości słomy. Dzięki temu żadne źdźbło nie przedostanie się w całości. Zasadnicze siekanie odbywa się za pomocą obrotowych noży i grzebienia noży przeciwstawnych.

AVERO 240 / 160

Lepsza słoma.

AVERO traktuje długą słomę w bardzo delikatny sposób. Dzięki zespołom łagodnego młócenia i oddzielania słoma zachowuje swoją strukturę, idealną do pełnowartościowej ściółki. Przy wyłączonym siekaczu słoma jest układana w luźny pokos, dzięki czemu schnie szybciej i daje się sprasować w mocne baloty.

AVERO 240 / 160

Z PROFI CAM widać wszystko.

Wszystkie modele AVERO można wyposażyć w PROFI CAM umieszczoną na kołpaku wyrzutu słomy. Ustawiona w tym miejscu kamera pozwala na jednoczesną obserwację dwóch stref na kolorowym monitorze w kabinie:

 • Rozdział sieczki / odkładanie słomy
 • Strefę za maszyną podczas cofania

W systemie można przyłączyć do czterech kamer i oglądać przekazywany obraz na monitorze w kabinie operatora.