DISCO 9200 C AUTOSWATHER

System regulacji dla zboczy i osłona taśm.

Te dwie nowe opcje czynią pracę ze sprawdzonym modelem DISCO 9200 C AUTOSWATHER jeszcze wydajniejszą i przyjemniejszą.

DISCO 9200 C AUTOSWATHER

System regulacji dla zboczy i osłona taśm.

Te dwie nowe opcje czynią pracę ze sprawdzonym modelem DISCO 9200 C AUTOSWATHER jeszcze wydajniejszą i przyjemniejszą.

Kombinacje kosiarek. Oferta dopasowana do wymagań klientów.

Obok klasycznych DISCO CONTOUR, DISCO AUTOSWATHER ze składaniem pokosów i DISCO DUO z układem jazdy tyłem dostępny jest komfortowy model DISCO BUSINESS; oprócz niego również model podstawowy DISCO TREND. Pięć serii różni się komfortem obsługi i wyposażeniem. Jednak wszystkie łączy ta sama cecha wspólna: wysokie wymagania jakościowe, jakie CLAAS stawia każdej maszynie.


DISCO Kosiarki tarczowe

Gwarantowana widoczność 
we wszystkich kierunkach.

DISCO DUO.

DISCO 9400 C DUO o szerokości roboczej 9,10 m to najszersza na rynku kosiarka przeznaczona do ciągników z układem jazdy tyłem. Dzięki montażowi bezpośrednio przed kabiną kierowca ma pełny widok na zespoły kosiarki i pole – przy zachowaniu maksymalnego komfortu jazdy. W razie potrzeby istnieje możliwość przebudowania kosiarki i pracy w kombinacji przód-tył.

Naprawdę wszechstronna.

DISCO 9200 C AUTOSWATHER to profesjonalna kosiarka przeznaczona dla firm usługowych, dużych gospodarstw i operatorów biogazowni. Kosiarka do biomasy ze składaniem pokosów powstała specjalnie z myślą o zbiorze na kiszonkę z całych roślin, takich jak żyto zielone czy pszenżyto. Możliwość różnych zastosowań daje maksymalną wszechstronność.

Postaw na bezpieczeństwo.

Aby zapewnić bezstratne przenoszenie zebranego materiału na palcach kondycjonera do taśm transportowych, kosiarkę wyposażono w zamkniętą obudowę kondycjonera. Opcjonalnie dostępna jest również osłona taśmy. Umożliwia ona dodatkowe zminimalizowanie strat podczas poszczególnych zastosowań, na przykład w razie gęstych zasobów roślinnych. Oznacza to jednocześnie krótsze czasy czyszczenia.

Jedna kombinacja, cztery zastosowania.

 • 1 | Składanie pokosów:

  Do składania pokosów obniża się oba zespoły taśm. 
Specjalnie do zbioru biomasy DISCO 9200 C AUTOSWATHER tworzy perfekcyjne pokosy o kształcie skrzynkowym. Wysoki moment obrotowy napędu taśm oznacza pracę z niską prędkością obrotową.

 • 2 | 18 m na jeden pokos:

  Oprócz układania pojedynczych pokosów, funkcja podnoszenia taśm podczas jazdy w jedną stronę i z powrotem pozwala zmniejszyć szerokość roboczą z 18 m do 12 m. W kombinacji ze zgrabiarką LINER 3600 dysponującą szerokością roboczą wynoszącą ponad 12,50 m można utworzyć jeden wielki pokos z szerokości roboczej 18 m. Doświadczenia z praktyki pokazują, że w ten sposób wydajność sieczkarni JAGUAR wzrasta aż o 40%.

 • 3 | Szeroki rozrzut:

  Jest się elastycznym także, gdy pogoda nie pomaga: przez podniesienie zespołów taśm DISCO 9200 C AUTOSWATHER może pracować jak zwykła kosiarka wielkopowierzchniowa.

 • 4 | Koszenie na obrzeżach:

  DISCO 9200 C AUTOSWATHER umożliwia efektywną pracę w strefie krawędzi: z zespołem aktywnej taśmy można na krawędzi pola przerzucić zbierany materiał do wewnątrz. W ten sposób nic się nie traci.


DISCO Kosiarki tarczowe

Zbieramy energię.

DISCO AUTOSWATHER.

Gdy liczba obrotów jednej z kosiarek spadnie poniżej wartości granicznej (którą można ustawić), operator jest o tym informowany sygnałem optycznym i akustycznym. Pozwala to na wykorzystanie pełnego potencjału wydajności maszyny. Za pomocą czujników kątów można zaprogramować żądaną wysokość podnoszenia dla nawrotów; w połączeniu z nadzorem liczby obrotów czujniki te chronią napęd przed błędami obsługi.

NOWOŚĆ: opcjonalna regulacja dla zboczy

Dzięki czujnikowi nachylenia na koźle zaczepu nacisk na podłoże (ACTIVE FLOAT) i prędkość taśm samoczynnie dopasowują się do aktualnego nachylenia zbocza. Korzystając z terminala, można komfortowo ustawić żądaną zmianę nacisku w zależności od stopnia nachylenia zbocza. Pozwala to na odciążenie operatora i poprawę jakości pracy. Ponadto zmienione siły tarcia zapobiegają ściąganiu na zboczach, co przyczynia się do ochrony darni. Rezultatem jest optymalny kształt pokosu podczas jazdy w poprzek zbocza i zminimalizowane ryzyko tworzenia się pasm lub zabrudzenia paszy.

 • Opcje dla kosiarki czołowej.

  Dla większego komfortu można zoptymalizować dzięki DISCO 9200 C AUTOSWATHER również kosiarkę czołową CLAAS – pod warunkiem, że takie opcje istnieją zarówno w kosiarce czołowej, jak i w wielkopowierzchniowej. Dla dodatkowych opcji kosiarki czołowej nie potrzeba wtedy dodatkowego zaworu hydraulicznego. Dostępny jest nadzór liczby obrotów i wskaźnik ACTIVE FLOAT, sterowanie ACTIVE FLOAT oraz automatyczne sterowanie hydraulicznym składaniem fartuchów ochronnych.

 • BELT BOOST.
  DISCO Kosiarki tarczowe

  Gdy na nawrotach następuje podniesienie kosiarek, taśmy transportowe z opatentowaną technologią BELT BOOST automatycznie przyspieszają do maksymalnej liczby obrotów. W efekcie pokos formowany jest w stożek a nie rozrzucany na szerokość, dzięki czemu podbieracz kolejnej maszyny może zebrać go czysto i bez strat.


DISCO Kosiarki tarczowe

Koszenie po mistrzowsku.

DISCO BUSINESS.

Z szerokością roboczą do 10,70 m model DISCO 1100 BUSINESS to największa na rynku kosiarka z kondycjonerem. Wyróżnia się niezrównaną wydajnością, przemyślaną technologią i wygodną obsługą, w związku z czym jest przeznaczona do eksploatacji komercyjnej.

Model DISCO 1100 BUSINESS jest wyposażony w kondycjoner palcowy lub walcowy. Sprawdzony model serii BUSINESS – DISCO 9200 BUSINESS – z maksymalną szerokością roboczą 9,10 m jest dostępny z kondycjonerem palcowym lub bez.

 • Zalety BUSINESS.
  • ACTIVE FLOAT
  • MAX CUT dla najwyższej jakości cięcia
  • Hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe Nonstop
  • Złącza hydrauliki KENNFIXX® z oznaczeniami i uchwytem magnetycznym
  • Seryjne, składane hydraulicznie boczne fartuchy ochronne, w DISCO 1100 dodatkowe, dwuczęściowe składanie wewnętrznych fartuchów ochronnych
  • Hydrauliczne ryglowanie transportowe
  • Prowadnice dźwigni dolnych do wygodnego montażu
  • Listwa świetlna LED
  • Opcjonalnie reflektor roboczy z czterema diodami LED do profesjonalnej pracy również po zmroku
 • Nadzór liczby obrotów i ochrona napędu.

  Gdy liczba obrotów jednej z kosiarek spadnie poniżej wartości granicznej (którą można ustawić), operator jest o tym informowany sygnałem optycznym i akustycznym. Pozwala to na wykorzystanie pełnego potencjału wydajności maszyny. Za pomocą czujników kątów można zaprogramować żądaną wysokość podnoszenia dla nawrotów. W połączeniu z nadzorem liczby obrotów czujniki kątów chronią napęd przed błędami obsługi.

 • Opcje dla kosiarki czołowej.

  Dzięki DISCO 9200 BUSINESS i DISCO 1100 BUSINESS można dla większego komfortu zoptymalizować również kosiarkę czołową CLAAS – pod warunkiem, że takie opcje istnieją zarówno w kosiarce czołowej, jak i w wielkopowierzchniowej. Dodatkowy zawór hydrauliczny staje się wtedy zbędny. Dostępny jest czujnik prędkości obrotowej i wskaźnik ACTIVE FLOAT, sterowanie ACTIVE FLOAT oraz automatyczne sterowanie hydraulicznie składanymi fartuchami ochronnymi.

 • Bezkonkurencyjna wydajność.

  Markus Hagmann, operator biogazowni z południowych Niemiec, kosi przy użyciu DISCO 1100 RC od 600 do 700 ha rocznie. Nieprzerwany cykl pracy trwa często ponad 10 godzin, dlatego dobrze jest, gdy technika pracuje niezawodnie.

  Pan Hagmann stawia na intensywny płodozmian pięcioletni z niewielką ilością kukurydzy i dużym udziałem mieszanki traw z koniczyną. Aby zagwarantować bardzo dobre przesuszenie paszy, zdecydował się na kondycjoner walcowy. „Poza tym system zawsze działa niezawodnie również w przypadku wysokowydajnych upraw, jak np. pasze z produkcji roślinnej” – uważa Markus Hagmann.

 • Doskonałe oświetlenie.

  Czasem kosi się aż do nocy, dlatego cztery dostępne opcjonalnie reflektory robocze LED umożliwiają profesjonalną pracę także w ciemności.


DISCO Kosiarki tarczowe

Klasyk.

DISCO CONTOUR.

Z dwiema różnymi szerokościami (9,10 m / 8,90 m lub 8,30 m / 8,10 m) DISCO CONTOUR w każdych warunkach pracuje czysto i niezawodnie.

 • Zalety kosiarki CONTOUR.
  • MAX CUT dla najwyższej jakości cięcia
  • Złącza hydrauliczne KENNFIXX® z oznaczeniami
  • Programowana wysokość dla nawrotów
  • Hydrauliczne składanie fartuchów ochronnych opcjonalne we wszystkich DISCO 9200 CONTOUR
  • Hydrauliczne ryglowanie pozycji transportowej (bez linki)
  • Prowadnice dźwigni dolnych do wygodnego montażu
  • ACTIVE FLOAT
  • Mechaniczne zabezpieczenie najazdowe
  • Do wyboru bez kondycjonera, z kondycjonerem palcowym lub walcowym
  • Synchroniczne rozkładanie zespołów kosiarek także na zboczach
  • Kompaktowa i stabilna
 • Opcje dla kosiarki czołowej.

  Dla większego komfortu otrzymuje się w DISCO CONTOUR nadzór liczby obrotów i wskaźnik ACTIVE FLOAT dla kosiarki czołowej CLAAS, pod warunkiem, że kosiarka czołowa jest z opcją ACTIVE FLOAT.

 • Nadzór liczby obrotów i ochrona napędu.
  DISCO Kosiarki tarczowe

  Gdy liczba obrotów jednej z kosiarek spadnie poniżej wartości granicznej (którą można ustawić), operator jest o tym informowany sygnałem optycznym i akustycznym. Pozwala to na wykorzystanie pełnego potencjału wydajności maszyny. Za pomocą czujników kątów można zaprogramować żądaną wysokość podnoszenia dla nawrotów; w połączeniu z nadzorem liczby obrotów czujniki te chronią napęd przed błędami obsługi.


DISCO Kosiarki tarczowe

Atrakcyjna technika zawsze pasuje.

DISCO TREND.

DISCO TREND jest kosiarką idealną dla przedsiębiorstw stawiających na maksymalną skuteczność przy niskiej masie. Model podstawowy DISCO 8500 TREND z powodzeniem sprawdza się na dużych powierzchniach nawet z ciągnikami o mocy powyżej 120 KM. Jednak potencjał takiego zestawu jest w pełni wykorzystany również w przypadku ciągników o większej mocy. Maksymalna skuteczność i prosta obsługa – model DISCO TREND dostępny jest z szerokościami roboczymi 8,30 m, 9,10 m i od ręki również z szerokością 10,70 m. Oczywiście wykonany jest z takich samych wysokiej jakości części jak inne kosiarki wielkopowierzchniowe CLAAS.

DISCO 1100 TREND.

Kosiarka doskonale sprawdza się w dużych gospodarstwach, które stawiają na własną mechanizację i wydajną eksploatację ciągników. Elektryczny moduł obsługowy umożliwia sterowanie różnymi funkcjami, jak np. podnoszenie pojedynczych zespołów tnących. Obsługa przebiega wygodnie z kabiny, bez linki. Operator obsługuje wszystkie pozostałe funkcje za pomocą zaworów hydraulicznych i zespołu zarządzania pracą na nawrotach.

 • Zalety TREND.
  • ACTIVE FLOAT
  • MAX CUT dla najwyższej jakości cięcia
  • Mechaniczne zabezpieczenie najazdowe Nonstop (lub hydrauliczne jak w DISCO 1100 TREND)
  • Mechaniczna (lub jak w DISCO 1100 TREND hydrauliczna) blokada transportowa
  • Łatwe dołączanie dzięki nakładkom prowadzącym dźwigni dolnych
  • Opcjonalnie obrotowa tarcza pokosu
  • Podnoszenie na uwrociach bez terminala oraz podnoszenie pojedynczych zespołów jako opcja lub standard w przypadku DISCO 1100 TREND
  • Odstawianie w pozycji transportowej
  • Zawór 2-drożny do DISCO 9200 oraz 8500 TREND do przełączania na podnoszenie pojedynczych zespołów (opcja)
 • „DISCO 1100 TREND to synonim prawdziwej wydajności”.

  DISCO 1100 TREND.

  „200 ha użytków zielonych koszę średnio cztery razy w roku i za każdym razem o dobrym wyniku decyduje czas koszenia – dlatego ważne jest dla mnie szybkie działanie. Jeżeli zaś w późniejszym czasie pogoda ma nie sprzyjać, skuteczność liczy się jeszcze bardziej. Mój nowy zestaw maszyn do koszenia łączy profesjonalną technikę z prostą obsługą. Taka praca to przyjemność!”

  Nowym zestawem maszyn – DISCO 1100 TREND z 3150 F – Kai Glander z Riede w Dolnej Saksonii za jednym zamachem zastąpił dwa zestawy z kosiarką czołową i tylną i jest teraz szybszy i bardziej efektywny niż wcześniej, choć zatrudnia tylko jednego operatora.

  Młody rolnik nie tylko ceni sobie niezależność, ale i jakość. Chce, aby jego 700 krów mlecznych dostawało tylko wysokiej jakości paszę. Dlatego dba o jakość zbiorów już od momentu koszenia – na tym etapie najważniejszy jest czysty pokos i jak najmniej zanieczyszczeń.

 • Wykorzystanie inteligencji ciągnika.
  DISCO Kosiarki tarczowe

  DISCO TREND nie wymaga do sterowania żadnego terminala – można ją obsługiwać w łatwy i bezpośredni sposób przez urządzenia sterujące ciągnika. W wersji podstawowej do składania i odciążenia ACTIVE FLOAT (dla obu zespołów kosiarki) potrzeba tylko po jednym zaworze hydraulicznym jednostronnego działania. Opcjonalnie podnoszenie pojedynczych zespołów kosiarki można regulować kolejnym urządzeniem, np. zaworem 2-drożnym.